Příprava stavby

Zděné domy

Ohodnotit tuto položku
(7 hlasů)
Zděné domy

Na trhu je řada stavebních materiálů, přesto lze domy rozdělit na dvě hlavní kategorie a to dřevostavby nebo zděné domy. V našich krajích je nejčastější zděný dům, ač se v poslední době častěji objevují dřevostavby. Výběrem zděného domu určitě neuděláte chybu. Přesto je vhodné se seznámit s vlastnostmi a novými trendy dnešních rodinných domů.

Proč si vybrat zděný dům

Zděné domy patří mezi tradiční domy v našich krajích. Jsou prověřeny časem a zkušeností uživatelů. Na trhu je mnoho zdících materiálů. Mezi nejčastější materiály najdete keramické, pórobetonové a betonové. Každý materiál má své přednosti a negativa. Přesto jsou všechny tyto stavební materiály vhodné pro stavbu rodinných domů.

Výhody

 • Je pevný s dlouhou životností
 • Během životnosti stavby je materiál stabilní a neměnný
 • Výstavba s tímto materiálem je ověřená a díky jednoduché výstavbě lze postavit i svépomocí
 • Zděný dům v zimě skvěle akumuluje teplo a v létě se nepřehřívá
 • Možnost využití přírodních ekologických materiálů
 • Dobré tepelně izolační vlastnosti
 • Velmi dobré akustické vlastnosti
 • Nehořlavý materiál
 • Velmi dobrá nosnost

Nevýhody zděných domů

Výstavba zděných domů je delší oproti dřevostavbám. Stavba je ovlivněna i ročním obdobím. Musíme dodržovat technologické přestávky a dbát na správné teploty betonu(malty).

Současné trendy

Moderní stavební technologie umožnují rychlejší a čistší výstavbu zděných domů. Stavbu tak lze urychlit.

Při stavbě zdí již nepotřebujete velké množství malty jako tehdy. K lepení jednotlivých zdících bloků se používá lepidlo. Jde o suchou maltovou směs, která se nanáší v tenké vrstvě. U některých výrobců můžeme využit jejich technologie na bázi polyuretanu. Polyuretanová pěna se nanáší jako bezcementové pojivo. Nevznikají tak teplené mosty a zlepšují se tepelnětechnické vlastnosti zdiva.

Celková doba výstavby se tak zkrátí na minimum. Díky novým technologiím můžete zdít i pod bodem mrazu.

Zdicí materiály

 • Keramické pálené cihly plné nebo cihelné bloky. Mají velmi dobré statické a izolační vlastnosti. Dobře reagují na venkovní teploty. Zabraňují vychladnutí v zimě a v létě přehřátí celého domu. V nabídce najdeme řadu výrobců Wienerberger, Heluz apod. Někteří nabízejí vysypávané otvory polystyrénem, mají lepší tepelně technické vlastnosti.
 • Pórobeton jako zdící materiál. Jeho vlastnosti jsou velmi podobné jako keramické zdivo. Jsou téměř přesné a dobře se opracovávají. Mezi nejčastější výrobce patří Xella(ytong), Porfix, Porobeton a.s. apod.
 • Betonové tvarovky jsou převážně používány pro základy jako ztracené bednění. Vhodné jsou i do méněhodnotných místností jako sklady, garáže, opěrné zdi apod. Mají vynikající statické vlastnosti a dobrou požární odolnost. Nejsou vždy vhodné jako obvodové zdivo. Jejich tepelně technické vlastnosti jsou špatné a proto je třeba vždy zateplit. Nejběžnější výrobce betonových tvarovek jsou Best, Presbeton apod.

Nízkoenergetický nebo pasivní zděný dům

Při dodržení správného technologického postupu, dostatečným zateplením a výběru správného zdícího materiálu můžeme mít dům nízkoenergetický případně i pasivní. Společně s rekuperací a výběrem správného zdroje tepla, lze docílit nízkoenergetického standardu domu. Podmínkou takového domu jsou především dobře provedené stavební práce. Vhodné je mít projektovou dokumentaci k provedení stavby včetně všech stavebních detailů. Takový rodinný dům má sice vyšší počáteční náklady, ty se ale během několika let vrátí.

Číst 21917 krát

Související položky (podle značky)

 • Stavba domu

  Ještě než se pustíme do stavby rodinného domu, projdeme několika kroky. Musíte si rozmyslet typ domu a základní stavební materiál. Během připravy projektu budete společně s projektantem řešit způsob vytápění domu, vaření nebo také různé technologie - tepelné čerpadlo, solární panely, centrální vysavač apod. V neposlední řadě výstavba domu obnáší výběr správné stavební firmy. Budeme stavět dům svépomoci nebo si necháme postavit dům na klíč?

 • Dřevostavba

  Dřevo patří mezi tradiční stavební materiál již po staletí. Byl využíván, jak ke stavbě domu, chat, pergol, teras, přístřešků, oken, ale také jako palivo. Především severské země jako Finsko, Švédsko, ale také Kanada patří mezi mezi země, kde se staví stále ve velkém ze dřeva. Odsud se později rozšiřovala technika stavění dřevostaveb do dalších zemí.

 • Stavební materiály

  Stavíte a nevíte jaké stavební materiály na trhu jsou a z čeho lze vybírat?

  Přinášíme Vám základní přehled stavebních materiálů na českém trhu.

  Věříme, že Vám tento základní seznam pomůže vybrat stavební materiál nebo aspoň orietnačně zjistit z čeho lze realizovat stavbu.


O CHCI PROJEKT DOMU.cz

Chci projekt domu.cz je jediný poptávkový server orientovaný na realizaci. Zaměřujeme se na všechny poptávky, které jakkoliv souvisí s realizací domu. Od poptávek projektů, materiálů, stavebních firem až po reality.

Login Form

KONTAKT NA NÁS