Stavební materiály

Tenkovrstvé omítky

Ohodnotit tuto položku
(2 hlasů)
Omítka Omítka

Pomocí omítek dokončíte povrchovou úpravu stěn a fasád. Aby však úprava byla trvanlivá a spolehlivá je třeba vybrat tu správnou omítku. V dnešní době si můžete vybrat z akrylátových, minerálních, silikátových a jiných fasádních omítek. Z architektonického hlediska je také důležité vybrat správnou barvu a odstín omítky.

Základní seznam tenkovrstvých omítek používaných pro finální úpravu fásády.

Minerální omítky

Ty jsou v dnešní době na ústupu a nahrazují je omítky akrylátové. Minerální omítky jsou na bázi cementu s minerálními pojivy a modifikátory. Jsou odolné vůči biologickým vlivům, životnost a prostupnost pro vodní páry. Díky jejich propustnosti jsou vhodné v budovách s vysokým obsahem vlhkosti. Jsou též nehořlavé. Svými vlastnostmi jsou vhodné na fasády s izolací s minerální vlnou. Dodávány jsou v sypkém stavu v pytlích, jsou tedy náročnější na zpracování a obtížně jsou probarvitelné. Je nutný sjednocující a hydrofobní nátěr.

  • přírodní materiál
  • propustná pro vodní páry
  • probarvená
  • levné řešení povrchové úpravy
  • pracnější provádění ve srovnání s pastovitými omítkami

Následující omítky jsou často prodávány v podobě past, které jsou připravené k okamžitému použití. Nejčastější balení je 25kg nebo 30kg.

Akrylátové omítky

Omítky na bázi z umělé pryskyřice a minerálních plniv. Jsou tvrdé a odolné proti mechanickému poškození, proti znečištění a voděodpudivá. Mohou obsahovat fungicidní složky, které chrání omítku proti biologickým vlivům (houbám a řasám). Ochrana je však časově omezena, neboť se fungicidy časem z omítky vyplaví deštěm. Omítky lze čistit vodou nízkotlakým zařízením. Mají nejpříznivější cenu a proto je také nejspíše nejžádanější. Mají malou odolnost vůči ulpívání prachu (více se špiní) a horší paropropustnost.

Díky snížené paropropustnosti nejsou tyto omítky doporučovány na kontaktní zateplovací systémy s minerální vlnou, kde by mohli negativně ovlivnit kvalitu fasády.

U fasád s polystyrenem je jejich použití bez problémů, neboť je již samotný polystyrén neprodyšný materiál.

Patří mezi klasiku a jsou nejpoužívanější. Můžeme i omítku opatřit kvalitním silikonovým fasádním nátěrem. Získáme tak za solidní cenu patřičný komfort.

Silikátové omítky

Jejich hlavní složku tvoří draselné vodní sklo. Mají tak vynikající paropropustnost a jsou použitelné na všechny druhy zateplovacích systémů. Mezi nevýhody patří nasákavost a horší pružnost. Cenově jsou o něco dražší než akrylátové. Díky pojivům je omítka přirozeně odolná proti plísním a mechům. Silikátové omítky mohou být náročné na přípravu podkladu (dáno odstínem omítky). Podceněním přípravy podkladu se může projevit skvrnami. Díky nasákavosti se mohou objevit dočasné skvrny po dešti. Jejich tónování je velmi omezené na použití přirodních pigmentů, proto je malý počet odstínů než u jiných omítek.

Jsou velmi dobré pro odvedení vodních par z podkladu. Mají krasný a patinový vzhled.

Siloxanové omítky

Jde o tenkovrstvou omítku na bázi siloxanových pryskyřic, anorganických pigmentů a křemičitých písků. Díky pryskyřici je omítka vysoce paropropustná a voděodpudivá. Mají sníženou náchylnost k ušpinění. Jsou extrémně pružné a vhodné na minerální omítky.
Je určena především pro stavby, kde je trvalá prašnost nebo u památkových budov.

Silikonové omítky

Mezi další tenkovrstvé omítky patří silikonové omítky, které jsou v současnosti nejlepší. Mají všechny výhody akrylátových i silikátových omítek, tzn. jsou pružné, vodoodpudivé, zároveň vysoce paroproputné a menší sklon k ulpívání prachu. Do omítek se někdy přidávají fungicidní úprava, která zvýší odolnosti proti biologickým vlivům (mech, hniloba apod.). Ta je však opět časově omezená. Mají matný charakter a působí pocitem kvality a komfortu.
Jejich hlavní nevýhodou je mnohem vyšší cena, která je však vyvážená kvalitou. Setkáte-li se s nízkou cenou, která je téměr totožná s cenou akrylátových tak potom pozor. Tyto omítky jsou mylně označované jako silikonové, ale jde o omítky siloxanové.

Silikon-silikátové omítky

Jedná se o kombinaci složek silikátových a silikonových omítek. Obecně jde o silikátovou omítku s příměsí silikonu. Jedná se však celkově o cenový kompromis mezi silikonovou a silikátovou omítkou. Omítka má větší odolnost proti ulpívání nečistot než klasická silikátová. Cenově se pohybuje mezi silikátovou a silikonovou omítkou.

Porovnání vlastností omítek

 

 

Paropro-pustnost

 

Nenasákavost

Odolnost

vůči UV záření

Odolnost

vůči znečištění

Odolnost vůči mikrobiologickému

znečištění

 

Životnost

Minerální omítky *** * *** * ** ***
Akrylátové omítky * ** * ** ** **
Silikátové omítky *** ** *** ** *** **
Silikonové omítky ** *** *** *** ** ***
Silikon-silikátové omítky *** *** ** *** ** ***

 

 

 
 
 
 
Číst 14651 krát
Více z této kategorie: « Barvy do interiéru

O CHCI PROJEKT DOMU.cz

Chci projekt domu.cz je jediný poptávkový server orientovaný na realizaci. Zaměřujeme se na všechny poptávky, které jakkoliv souvisí s realizací domu. Od poptávek projektů, materiálů, stavebních firem až po reality.

Login Form

KONTAKT NA NÁS