Stavební materiály

Barvy do interiéru

Ohodnotit tuto položku
(2 hlasů)
Barvy do interiéru Barvy do interiéru

Pro malování interiéru je často nejen důležítá barva, ale také typ barvy. Na trhu je nespočet výrobců barev, ty lze zařadit do několika základních kategorií. Používají se nejčastěji barvy, které jsou v souladu s životním prostředím a také vyhovují požadavkům na zdraví spotřebitele.

K běžnému vymalování se používají barvy akrylátové, ředitelné vodou, polyvinylacelátové a silikátové. Z dřívějších dob jsou to také klihové barvy, které jsou nejdostupnější, ale jsou vysoce prodyšné, což vede k nízké odolnosti barvy.

Pro výběr správného typu barvy pro vymalování interiéru musíme přihlížet nejen na podklad, ale také na prostředí, ve kterém se bude nacházet. Musíme posoudit savost a hrubost povrchu, na který bude barva aplikována. Interiérové barvy lze rozdělit na otěruvzdorné a omyvatelné.
Mezi otěruvzdorné paří Primalex - standard nebo Remal Standard.

Disperzní barvy

Výraz disperze se užívá jako synonymum slova rozptyl a u nátěrových hmot si tento pojem můžeme zjednodušeně vysvětlit jako rozptyl nejméně dvou látek, z nichž jedna je rozptýlená v druhé – konkrétně jde o polymer, který je rozptýlený ve vodě, a to za účasti dalších látek. Princip vytvoření krycího filmu je založen na odpařování vody, proto se výrazem disperzní obvykle obecně označují všechny barvy, které jsou ředitelné vodou. Jsou to především akrylátové barvy.

Na trhu se začali častěji objevovat vodou ředitelné malířšké barvy. Nezápachají a jsou velmi smáčivé. Mezi výrobce patří například HET (Junior, Klasik, Brillant, Latex), Primalex (Plus, Polar,Fortissimo, Bonus, atd-).

Akrylátové barvy

Jsou pojeny akrylátovými disperzemi, což předurčuje dobrou mrazuvzdornost(pružnost) a nízkou nasákavost. Nebo lze ředit organickými rozpouštědly a získat tak odolnější vůči povětrnostním vlivům.
Díky těmto barvám získáte odolný a robustní nátěr. Jsou určeny pro náročné prostory, které jsou velmi zatížené vodními parami nebo kde hrozí riziko napadení plísněmi a mechy. Můžeme je použít v interiéru a exteriéru. Pro exteriér na fasády můžeme zvolit např. Primalex(Struktury, Malvena), HET(Mikral) a pro interiéry barvy Dulux. Vhodné i do interiéru, kde požadujete matný lesk, který se nemění otěrem.

Mají vysokou krycí schopnost a odolnost. Většina barev na trhu se vyznačují vysokou otěruvzdorností, což znamená, že jsou odolné za mokra i za sucha. Špínu tak lze odstranit za pomoci jemného kartáčku nebo vlhkého hadříku. Jejich hlavní nevýhodu patří je nízká prodyšnost. V kombinaci s nízkou prodyšností a odolností jsou však velmi vhodné do kuchyní nebo dětských pokojů, kde hrozí riziko zašpinění.

Vynilové barvy

Prosazují se v posledních letech. Jsou o něco dražší, ale mají několik výhod. Doporučuje se nanášet min, ve dvou základních vrstvách. Mají vynikající kryvost a přilnavost. Nanáší se ve velmi tenké vrstvě, díky tomu spotřebujeme na čtvereční metry daleko méně barvy než u klasické. Mezi další vlastnosti patří vysoká prodyšnost a odolnosti proti vodě. Nátěr je účinnou ochranou proti plísním. 

Penetrační nátěry

Penetrace – barva proniká co nejhlouběji do podkladu, aby ho zpevnila, snížila jeho nasákavost a zvýšila přilnavost dalších nátěrů. Sjednocuje tak nasákavost jednotlivých podkladních materiálů, omezuje tvorbu vlasových trhlinek.

Barva mátná nebo lesklá

Pokud máte podkladní povrch velmi nerovný je vhodné zvolit barvy matné, které pří pohledu sjednotí plochu. Matná barva vytváří pohodu, domáctnost a útulnost. Během osvětlení nevytváří nevhodné odlesky. Jejich údržba není tak náročná.
Naopak lesklý vzhled působí luxusněji a návštěvníky zaujme. Naopak veškeré nerovnosti zvýrazní a tím celkový dojem sníží. Může způsobit problémy při výběru správného nábytku, který v kombinaci s lesklým povrchem nábytku a stěn působit nevhodně. Na některé lidi může být i lesklý povrch působit odtažitě a neosobně.

Čeho se vyvarovat při výběru barvy?

Výběr barvy často začíná použítím vzorníku barev. Každý výrobce barev má vlastní spektrum barev, které lze samozřejmě pro správný odstín namíchat. Barvu však nikdy nevybírejte pod umělým světlem, ale vždy pod světlem denním. Čerstvě nanesená barva je často sytější, ale po zaschnutí zesvětlá. Barvy na vzorníku vypadají trochu odlišně než ve skutečnosti a musíte tak počítat s jistou odchylkou. Vhodné je natřít část stěny barvou a nechat ji zaschnout. Pak se na stěnu podívejte pod denním a umělým osvětlením a pozorujte jak na vás působí.

Nebojte se využít odborníka v obchodech a nechte si správně poradit. Mohou vám i správný odstín namíchat. Můžete si také vzít vzorník zdarma domů.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Číst 10650 krát

O CHCI PROJEKT DOMU.cz

Chci projekt domu.cz je jediný poptávkový server orientovaný na realizaci. Zaměřujeme se na všechny poptávky, které jakkoliv souvisí s realizací domu. Od poptávek projektů, materiálů, stavebních firem až po reality.

Login Form

KONTAKT NA NÁS