Příprava stavby

Stavba domu na klíč Doporučený

Ohodnotit tuto položku
(3 hlasů)

Nechat postavit dům na klíč nebo využít svého volného času a stavět svépomoci?? Stavbou rodinného domu na klíč ušetříte především svůj čas a nervy. Stavbou domu svépomoci ušetříte především finanční prostředky.

Nejprve je třeba projít procedůrami, které za nás nikdo neudělá. Tedy vybrat si pozemek, projektanta, zajistit stavební povolení a především poté rozhodnout se pro správnou firmu, která bude stavbu realizovat.
Pokud si vybere vhodnou stavební firmu s dobrými referencemi máte celkem vystaráno. Rozhodně je dobré si přizvat na stavbu „nezávislý stavební dozor,“ který nemá žádné vazby na dodavatelskou firmu.

Výstavbu domu na klíč je rozhodně finančně nákladněkší než stavba svépomoci či prostřednictvím dílčích dodavatelů. V ceně je zahrnuta i organizační složka, kdy si dodavatelská firma sama organizuje výstavbu a dodávku jednotlivých částí stavby. Chcete-li bydlet co nejdříve a zároveň nemáte čas a zkušenosti organizovat výstavbu domu je stavba na klíč pro vás to nejvhodnější řešení.

Na klíč celou stavbu?

Ač se mnohým může zdát, že pojem "stavba na klíč"  zahrnuje stavbu domu od A - Z a pak jen následně nastěhování je na omylu.
Stavba domu na klíč je široký pojem co vše bude dodavatelskou firmou zajištěno. Vždy záleží co si s dodavatelskou firmou dohodneme a jaké části si zajistíme či provedeme sami.

Vždy je důležité si před uzavřením smlouvy nechat vypracovat položkový rozpočet. Z něho zjistíte co dostanete od dodavatelské firmy.

Stavba na klíč též neznamená od jednoho hlavního dodavatele.  Že veškeré práce provádějí zaměstnanci této firmy. Naopak. Často jde o dílčí řemeslníky a další menší firmy, které jsou generálním dodavatelem zvány na stavbu tak, aby probíhala plynule a byl dodržen termín jejího předání. Stavbu tak koordinuje stavbyvedoucí.

Poptávka chytře - Neztrácejte čas a peníze hledáním nejlepších firem, materiálu a jiné.
ZADEJTE SI ZDARMA POPTÁVKU

Samozřejmě si můžete nechat postavit zcela dům na klíč včetně jednání s úřady(stavební apod.) a s bankou. Odpadají nám tak zcela starosti se stavbou a můžeme se do hotové stavby rovnou nastěhovat. Toto je však v tom nejideálnějším případě, kdy stavební firma dodrží termím, dodá co má a stavba je bez vad.

Abychom eliminovali jistá rizika s výběrem stavební firmy jsou pro nás v prvé řadě důležité reference stavebních firem, z kterých vybíráte. Ve vazbě samozřejmě s cenou a kvalitou.

Proč stavební dozor?

Během realizace je vhodné si zajistit nezávislý stavební dozor, který bude stát na vaší straně. Cena se pohybuje cca 300-700kč/h dle složitosti stavby.Je-li samozřejmě dodán stavební firmou, která za stavbu odpovída, jistě nebude stát na vaší straně.
Ze zákona je přítomnost stavebního dozoru sice povinná, pouze pokud je dům stavěn svépomocí, ale i když svěříte vše firmě, odborníci doporučují zajistit si také stavební dozor - vlastní. Během stavby stojí totiž proti sobě dva odlišné zájmy. Na jedné straně toho, kdo dům staví (investor), a na druhé stavební firmy. Zatímco první straně jde o to co nejlépe a nejkvalitněji bydlet, druhá chce dům postavit co nejlevněji, s nejlepším výdělkem. To pak může být na úkor kvality, což stavebník laik bohužel většinou nepozná a nedokáže tomu zabránit.

Dalším vhodným bodem je zajistit si nezávislého finančního poradce( např. od stavebních firem) Je možno tak analyzovat vaše finanční možnosti.

Garance finální ceny

Chcete-li předejít sporům, je vhodné si nechat vyprojektovat prováděcí dokumentaci rodinného domu. Většina stavebníků si nechá od projektantů zpracovat projektovou dokumentaci ke stavebnímu povolení dle, které začne stavbu realizovat stavební
firma. Dokumentace však není tak podrobná a tak se zde otevírají skuliny pro výběr materiálů a provedení dle stavební firmy. Což se může v konečném důsledku ukázat jako neestetické řešení nebo v horším případě nefunkční.

Vypracovaný položkový rozpočet z podkladů dokumentace pro stavební povolení nemusí obsahovat všechny položky nebo obsahuje položky při jiném stavebním provedením než bylo původně myšleno.
Před zahájením výstavby si vzájemně odsouhlasíte pložkový rozpočet. Doladíte veškeré detaily včetně zařizovacích předmětů, které budou součástí dodávky a volby stavebních materiálů.
Součtem všech položek získáte finální cenu. Zde si však dejte pozor zda vám tuto cenu stavební firma bude garantovat. Pokud ano je vše v pořádku. Pokud se však začne vymlouvat na možné vícenáklady  je třeba zbystřit pozornost.

Důraz klaďte na položkový rozpočet

Položkový rozpočet by měl obsahovat detailní rozpis veškerých prací a stavebních materiálů. Nejlépe včetně detailního rozpočtu každé položky práce a stavebního materiálu. Vše je třeba řádně překontrolovat, zda v rozpočtu něco nechybí případně něco nepřebývá!! I v této fázi vám může pomoct nezávislý stavební dozor. Často chybí například cena za terénní úpravy, připojení k pozemním komunikacím, připojení k inženýrským sítím a podobně.
Opět záleží co jste přesně od firmy požadoval zda i zahradní úpravy apod..

Jak dlouho trvá výstavba rodinného domu?

Počítejte, že hrubá stavba zděného domu bude realizována za cca 6 měsíců od zahájení stavby. K nastěhování bude rodinný dům připraven do cca 10 až 12 měsíců.
Chcete-li bydlet mnohem dříve musíte si již u projektanta zajistit jiný typ stavby. Např. montované domy ze sendvičových panelů na klíč, systém two by four(z fošen a hranolů) na klíč, ale i srubové domy či roubenky – tedy obecně typ dřevostavby.

Proč a kdy si nechat dům postavit na klíč

 • Pokud nemáte hluboko do kapsy
 • Pokud nemáte čas organizovat výstavbu
 • Pokud nejste schopni postavit dům svépomocí a v oboru se nevyznáte
 • Pokud chcete bydlet co nejrychleji
 • Pokud požadujete dostatečnou garanci za hotový dům (záruka je přirozenou součástí předané stavby na klíč)
 • Pokud nevyžadujete absolutní osobní kontrolu nad výstavbou (přesto však doporučujeme nezávislý stavební dozor – ten kontroluje splnění podmínek stavebního povolení, dodržení postupu prací, použitých materiálů a také faktury)
 • Jednáte jen s několilka dodavateli případně jen s jedním
 • Získáte záruku na celou stavbu

Hlavní nevýhody

 • Vyšší náklady
 • Je nutné disponovat penězi na zaplacení celé stavby, zpravidla není možné stavbu přerušit pro nedostatek peněz a pokračovat až později, jako u stavby svépomoci.
 • Spolehat na jednoho dodavatele (několik) , pokud vzniknou problémy může dojít k časovému prodlení
 • V případě problémů s firmou a následně hledání jiné se zvyšují náklady + vymáhání částky od problémové firmy
 • Riziko výběr správné firmy a správně uzavřené smlouvy
Číst 17331 krát

O CHCI PROJEKT DOMU.cz

Chci projekt domu.cz je jediný poptávkový server orientovaný na realizaci. Zaměřujeme se na všechny poptávky, které jakkoliv souvisí s realizací domu. Od poptávek projektů, materiálů, stavebních firem až po reality.

Login Form

KONTAKT NA NÁS