Vytisknout tuto stránku
Příprava stavby

Zděné domy

Ohodnotit tuto položku
(7 hlasů)
Zděné domy

Na trhu je řada stavebních materiálů, přesto lze domy rozdělit na dvě hlavní kategorie a to dřevostavby nebo zděné domy. V našich krajích je nejčastější zděný dům, ač se v poslední době častěji objevují dřevostavby. Výběrem zděného domu určitě neuděláte chybu. Přesto je vhodné se seznámit s vlastnostmi a novými trendy dnešních rodinných domů.

Proč si vybrat zděný dům

Zděné domy patří mezi tradiční domy v našich krajích. Jsou prověřeny časem a zkušeností uživatelů. Na trhu je mnoho zdících materiálů. Mezi nejčastější materiály najdete keramické, pórobetonové a betonové. Každý materiál má své přednosti a negativa. Přesto jsou všechny tyto stavební materiály vhodné pro stavbu rodinných domů.

Výhody

 • Je pevný s dlouhou životností
 • Během životnosti stavby je materiál stabilní a neměnný
 • Výstavba s tímto materiálem je ověřená a díky jednoduché výstavbě lze postavit i svépomocí
 • Zděný dům v zimě skvěle akumuluje teplo a v létě se nepřehřívá
 • Možnost využití přírodních ekologických materiálů
 • Dobré tepelně izolační vlastnosti
 • Velmi dobré akustické vlastnosti
 • Nehořlavý materiál
 • Velmi dobrá nosnost

Nevýhody zděných domů

Výstavba zděných domů je delší oproti dřevostavbám. Stavba je ovlivněna i ročním obdobím. Musíme dodržovat technologické přestávky a dbát na správné teploty betonu(malty).

Současné trendy

Moderní stavební technologie umožnují rychlejší a čistší výstavbu zděných domů. Stavbu tak lze urychlit.

Při stavbě zdí již nepotřebujete velké množství malty jako tehdy. K lepení jednotlivých zdících bloků se používá lepidlo. Jde o suchou maltovou směs, která se nanáší v tenké vrstvě. U některých výrobců můžeme využit jejich technologie na bázi polyuretanu. Polyuretanová pěna se nanáší jako bezcementové pojivo. Nevznikají tak teplené mosty a zlepšují se tepelnětechnické vlastnosti zdiva.

Celková doba výstavby se tak zkrátí na minimum. Díky novým technologiím můžete zdít i pod bodem mrazu.

Zdicí materiály

 • Keramické pálené cihly plné nebo cihelné bloky. Mají velmi dobré statické a izolační vlastnosti. Dobře reagují na venkovní teploty. Zabraňují vychladnutí v zimě a v létě přehřátí celého domu. V nabídce najdeme řadu výrobců Wienerberger, Heluz apod. Někteří nabízejí vysypávané otvory polystyrénem, mají lepší tepelně technické vlastnosti.
 • Pórobeton jako zdící materiál. Jeho vlastnosti jsou velmi podobné jako keramické zdivo. Jsou téměř přesné a dobře se opracovávají. Mezi nejčastější výrobce patří Xella(ytong), Porfix, Porobeton a.s. apod.
 • Betonové tvarovky jsou převážně používány pro základy jako ztracené bednění. Vhodné jsou i do méněhodnotných místností jako sklady, garáže, opěrné zdi apod. Mají vynikající statické vlastnosti a dobrou požární odolnost. Nejsou vždy vhodné jako obvodové zdivo. Jejich tepelně technické vlastnosti jsou špatné a proto je třeba vždy zateplit. Nejběžnější výrobce betonových tvarovek jsou Best, Presbeton apod.

Nízkoenergetický nebo pasivní zděný dům

Při dodržení správného technologického postupu, dostatečným zateplením a výběru správného zdícího materiálu můžeme mít dům nízkoenergetický případně i pasivní. Společně s rekuperací a výběrem správného zdroje tepla, lze docílit nízkoenergetického standardu domu. Podmínkou takového domu jsou především dobře provedené stavební práce. Vhodné je mít projektovou dokumentaci k provedení stavby včetně všech stavebních detailů. Takový rodinný dům má sice vyšší počáteční náklady, ty se ale během několika let vrátí.

Číst 18540 krát

Související položky (podle značky)