Vytisknout tuto stránku
Rekonstrukce

Rekonstrukce bytového a rodinného domu

Ohodnotit tuto položku
(3 hlasů)

Domov  je to, kam se vždy vracíme. Někdy máme však pocit, že náš domov není to správné místo, kde se cítíme dobře a nabereme zde nové síly.  Abychom získali domov s příjemnou atmosférou musíme provést určité změny v interiéru nebo se přestěhovat. Mnohdy však přesunem bydliště nic nevyřešíte. Atmosféru v interiéru ovlivňují především stěny, barvy, materiály, nábytek, ale také stavební poruchy.

Průvan z nekvalitních oken, plíseň v interiéru, hluk od sousedů,  skřípající podlaha, popraskané stěny, vlhkost apod.

Obvyklé typy rekonstrukcí Fáze rekonstrukce rodinného domu / bytového domu

Rekonstrukce domu může zahrnovat několik rekonstrukcí v jednom. Od rekonstrukcí bytového jádra, rekonstrukce koupelny, kuchyně nebo celého interiéru. Do rekonstrukce můžeme také zahrnout přístavbu, nástavbu, výměnu oken, nová fasáda a jiné stavební úpravy.

Nejdříve si musíme rozhodnout zda máme na požadovanou změnu finanční prostředky a určit si rozsah rekonstrukce.
Nejdříve si ujasněte jakou část domu, bytu chcete rekonstruovat. U starších budov se počítejte i na nemilá překvapení, která se mohou objevit během rekonstrukce.
Připravte se, že na některé stavební úpravy budete potřebovat stavební povolení. Obecně se dá říci pokud nezasahujete do nosných stěn nebo zásadně neměníte vzhled domu stačí vám ohlášení stavby. V opačném případě budete potřebovat stavební povolení.  V každém případě doporučujeme se nejdříve před samotným stavebním záměrem obrátit na stavební úřad a vše řádně prokonzultovat. Zjistíte tak co budete potřebovat, jaká vyjádření a co nesmíte
Počítejte s tím, že během rekonstrukce budou provedeny bourací práce některých příček,  stěn, demontáž zařizovacích předmětů, oken, dveří apod. To vše obnáší dost nečistot a prachu. Ze stavebních prací především stavba nových stěn, příček, sádrokartony, podhledy, pokládka nové podlahy, nová okna apod.
Při rekonstrukci koupelen  nebo při rekonstrukci kuchyně přemýšlejte také, kde budete provádět očistu nebo vařit během rekonstrukce.

Na rekonstrukci oslovte bytového architekta nebo bytového designéra. Ti svými zkušenostmi vám dokáží poradit a ukázat vám i jiný směr kam by se mohla rekonstrukce ubírat. Jejich nápady mohou být originální a přinést zajímavé nápady na rekonstrukci. 
Architekt vám připraví několik návrhů ve formě skic, nákresů nebo doplněno i vizualizacemi.
Vizualizace vám poskytne lepší představu o budoucí přestavbě. Vždy požadujte kvalitní vizualizace, která vám přesněji řekne jak bude koupelna, byt vypadat. Správné barvy, materiály, úložné prostory, nábytek, zařizovací předměty, okna, dveře, podlaha a další tvoří atmosféru pokoje. Všechny tyto prvky vám v projektu interiéru nabídne architekt. Součástí může být i položkový rozpočet, ze kterého zjistíte název a počet konkrétního materiálu. Díky tomu můžete oslovit stavební firmy , kterým zašlete projekt včetně položkového rozpočtu. Požadujte kalkulaci cen pro jednotlivé položky v rozpočtu, ale včetně stavebních prací. Výsledkem je celková cena na rekonstrukce.
V našich krajích jsou časté rekonstrukce bytového jádra. Zde jsme často omezeni, které části můžete bourat.
Při rekonstrukci rodinného domu jsou mohou být účastníci řízení též vaši sousedi. Při rekonstrukci bytu například v panelovém domě jsou účastníci všichni majitelé domu nebo bytu, dle rozsahu rekonstrukce.

Většinu prací můžete provádět v svépomoci. Na některé části si musíte zařídit odborníka. Nebo si celou rekonstrukci můžete nechat postavit na klíč. Na trhu je řada firem, které nabízejí kompletní realizaci koupelny nebo kuchyně na klíč.
Vždy přemýšlejte, zda máte na stavbu svépomoci čas, ale také nějaké stavební zkušenosti. Veškeré práce, které provedete svépomoci nepodléhají záruce. Co si špatně postavíte si na vlastní náklady musíte opravit.

Číst 20067 krát

Související položky (podle značky)