Vytisknout tuto stránku
Projektová dokumentace

Studie - projektová dokumentace

Ohodnotit tuto položku
(53 hlasů)

Již jste si ujasnil představu z úvodního článku co chcete realizovat ? Víte zda na Vašem pozemku lze dílo realizovat ? Pokud toto vše máte již vyřešeno oslovíte architekta či projektanta pro vytvoření projektové dokumentace. Jakou však zvolit se dozvíte v následujícím článku. Co je obsahem každé dokumentace a jaké informace musíte sdělit projektantovi.


Co to vlastně projekt domu (stavby) je?

Projekt stavby je projektová dokumentace, kterou Vám zpracuje projektant na základě Vašich požadavků a podmínek v daném prostředí.

Máme několik typů projektů : (seřazeno chronologicky jak projekty za sebou vznikají)

Architektonická studie

Projekt k územnímu řízení

Projekt ke stavebnímu povolení nebo tzv.( Projekt ke stavebnímu povolení rozšířená verze)

Projektová dokumentace provedení stavby

Projektová dokumentace skutečného provedení


Nyní si probereme jednotlivé části projektu více do hloubky:

Architektonická studie stavby


Mnoho lidí má představu, že architektonickou studii si mohou vypracovat sami. Vezmou si papir a nakreslí si schématicky čarami rozmístění jednotlivých místností, rozmístění umyvadel zakreslených nějakými obdelníky a schématicky umísteným schodištěm apod.. S tímto pak jdou za projektantem a požadují přerýsovaní projektu do digitální podoby a dopracování projektu do projektu ke stavebnímu povolení.
Mnozí z Vás se domnívá, že tak ušetří mnoho peněz (především za architektonickou studii) a též si řeknou proč zadávat architektonickou studii, když již vlastní představy mam.
Pomysleli jste však zda Vaše představa je realizovatelná dle příslušných podmínek stanovených pro Vaše území (max. výška domu, počet podlaží atd..) ?
Pomysleli jste zda Váše představa má již své základní náležitosti ? (min. šířky místností, správné velikosti dveří, výšky mísností, barevnostní řešení domu atd.)

Toto vše je součástí Architektonické studie!! Pokud to tak není musí se toto vše během procesu tvorby projektové dokumentace ke stavebnímu povolení dopracovat a neustále upravovat. V závěru ušetřené náklady vložíte do víceprací, které bude samozřejmě projektant požadovat při dokumentaci pro stavební povolení + dopracování "Vašich nákresů"

Proces tvorby architektonické studie.

  • Přípravné fáze : Navštívení místa, konzultace s klientem, Samozřejmostí je ověření na příslušném stavebním úřadu i obecním úřadu, jaký dům se dá na pozemku stavět a jak může být veliký. Může se stát, že je v místě předepsán
    např. tvar střechy (sedlová, rovná, pultová), velikost max. zastavěné plochy domem, počet nadzemních podlaží, výška domu, výška hřebene střechy, či výška římsy. Také může být předepsán odstup od ulice. Tyto parametry pak budou ovlivňovat to, jak bude váš dům vypadat.
  • Na základě těchto informací vypracování studie cca ve 2 variantách
  • Konzultrace s klientam, rady, nápady a dofinalizování studie k závěru.

Součástí práce při tvorbě architektonické studie jsou též práce typu. Představa o umístění nosných stěn, správné normové velikosti dvěří, doporučená orientace mistnosti dle našich zeměpisných podmínek, šířka chodeb, normová min. výška místností, strmost schodů, materiálové řešení, správné umístění wc mísy, umyvadel dle norem, ale též správné minimální rozměry místností (šířka, výška, hlobka) atd..

Co taková opravdová architektonická studie obsahuje ?

Základní informace o stavbě — velikosti, plochy místností, zastavěná plocha, výška budovy, číslo parcely, investor, obec apod.
Půdorysy jednotlivých podlaží (rozmístění jednotlivých místností, tloušťky stěn, umístění umyvadel, dřezu apod, správné velikosti dveří, okna atd. )

Příčný a podélný řez domem

Pohledy - s vyznačením barevného řešení (nátěr, obklad apod.)

Situace (umístění domu na pozemku včetně návrhu zpevněných ploch)

Součástí dokumentace může i být :

3D vizualizace - i se zasazením do opravdové fotografie z místa( obrázek jak bude budoucí dům vypadat )
Animace - průlet domem pro lepší představu

vizualizacevizualizace

Co následuje po výpracování architektonické studie ?
Po vypracování projektu architektonické studie následuje projekt k územnímu řízení. V případě rodinného domu, plotu a jiných menších staveb je projekt k územního řízení součástí projektu stavebního povolení a též na stavebním úřadě jsou tyto dvě části pak projednávány jako jedna část projektové dokumentace.
Poptejte se po architektovi či projektantovi ZADAT POPTÁVKU

 

Číst 19095 krát